طرز کار پرینترهای لیزری تک رنگ ورنگی: در پرینترهای لیزری تکنولوژی استفاده از الکتریسته ساکن گنجانده شده است که از مهمترین و اولین اصول آن می توان به پرینترهای لیزری اشاره کرد.الکتریسته ساکن برای بدست آوردن انرژی کاربرد دارد که توسط این الکتریسته می توان بعنوان نوعی اتصال و چسبندگی بین اشیاء استفاده کرد و مرکز اصلی سیستم الکتریسته ساکن، دستگاهی بنام نورپذیر (photoreceptor)است وماهیت فیزیکی این دستگاه  یک عدد استوانه با یک سیلندر می باشد و از مواد هادی نور استفاده شده اند که توسط کوانتوم نور تخلیه می شوند و استوانه شارژ مثبت را توسط یک سیم حامل جریان الکتریکی (corona wire) پیدا می کند و زمانیکه استوانه می چرخد پرینتر یک پرتو لیزری باریک را به سطح استوانه بمنظور تخلیه الکتریکی می تاباند و لیزر عدد، حروف و تصاویر و نمودارها را بر سطوح استوانه می نویسد و به اینصورت عمل می کند که بصورت بالعکس این عمل نیز می تواند کار کند و در حالتیکه شارژ الکترواستاتیک مثبت برروی یک شارژ منفی بعنوان زمینه قرار می گیرد. بعد از عملیات فوق، پرینتر سطح استوانه را با گردافشانی  پودر تونر مشکی و رنگی در پرینترهای لیزری تک رنگ و رنگی انجام داده و با در نظر گرفتن اینکه پودر تونر دارای شارژ مثبت است تونر به نقطه تخلیه شده استوانه که همان بار منفی است چسبیده می شود. بعد از تثبیت شدن پودر تونر، استوانه دور یک برگه چرخش خواهد کرد. قبل از آنکه برگه زیر استوانه قرار گیرد، شارژ منفی را توسط سیم corona دریافت می کند.

زمانی غلطک های مربوط به کاغذ عملیات هدایت کردن کاغذ از کاست و سینی کاغذ را دارند که همزمان با آن سرعت عملیات پودرافشانی تونر و نوشتن بر روی کاغذ و ثبت تصویر نوشته یا عکس انجام می پذیرد. برای جلوگیری از چسبیدن کاغذ به استوانه فوق پس از قرار گرفتن عکس و نوشته عملیات تخلیه شارژ توسط سیم (detect corona)  به سرعت انجام می گیرد. عملیات کشیدن کاغذ و چاپ و پرینت نوشته و عکس بر روی کاغذ از طریق پودر تونر به سرعت توسط دستگاه چاپگر پرینتر انجام می پذیرد که در انتها باید تمام این عملیات با کیفیت و فرایندی انجام پذیرد که به هیچ عنوان از بین نرفته و نیاز ما به قطعه ای بنام fusing و همان هیتر گرمایشی است احساس می شود که در این fuserها از دو غلطک فیلم و پرس استفاده می شود و کاغذ چاپ شده از بین این دو غلطک عبور کرده و توسط فیوز و لامپی که درون فیلم پرینتر است حرارت و گرما داده می شود و fuserباعث گرم شدن کاغذ و تثبیت پودر تونر بر روی برگه می شود، قابل ذکر است سرعت بالای این عملیات مانع از سوختگی کاغذ می شود.

برد اصلی دستگاه formatter: برد اصلی دستگاه وظیفه انجام هر نوع عملیات توسط پرینتر را دارد که صفحه دارای داده در اختیار پرینتر قرار گرفته و در ادامه در رابطه با نحوه ایجاد خروجی موردنظر تصمیم می گیرد که این برد کنترل کننده پرینتر از طریق یک عدد پورت موازی یا پورت USB که در گذشته از پورت پارالل استفاده می شده با کامپیوتر ارتباط برقرار می کند و درصورتیکه کاربران مختلفی بخواهند از یک پرینتر مرجع استفاده کنند باید هرکدام از یک سیستم رایانه استفاده نمایند و به آن پرینتر مرجع متصل شوند که در این حالت برداصلی دستگاه پرینتر که همان کنترل کننده است هر یک از درخواستهای متصل شده را بصورت جداگانه پردازش و برای اتصال و تشخیص فورمتر هر کامپیوتر باید از یک زبان برنامه نویسی و کد نویسی استفاده شود، در پرینترهای قدیمی وآنالوگ کامپیوتر یک نوع فایل متنی مخصوص را به همراه مجموعه از کدهای اطلاعاتی برای پرینتر ارسال می کرد. با توجه به درنظر داشتن ماهیت پرینترهای اولیه و محدودیت فونتهای موجود در آن روش بالا به خوبی تامین کننده نیازهای اطلاعاتی و داده های پرینتر بود، اما حال از هزاران نوع فونت و نوشته مربوط به غولهای طراحی نرم افزار مانند شرکت پوست اسکریپت و هیولت پاکارد مربوط به adobe  می باشد. زبانهای گفته شده از یک نوع بردار از اشکال geometric برای تشریح صفحه استفاده می کنند و آنها را به یک صفحه bit map  تبدیل می نماید. بعضی از پرینترها از یک دستگاه اینترفیش گرافیکی GDI که تغییر یافته PCL استاندارد هستند استفاده می نمایند.

در حالت بالا رایانه بردار مربوط به نقاط را ایجاد می کند و کنترل کننده پردازشی که همان برد اصلی دستگاه است (formatter) را در این رابطه انجام نمی دهد و صرفا دستورالعمل های نقاط را برای لیزر دستگاه پرینتر ارسال می کند. در اکثر پرینترهای لیزری تک رنگ و پرینترهای لیزری رنگی (HP, Brother, Canon, Samsung, Sharp, Panasonic, …) فورمتر دستگاه پرینتر باید عملیات مربوط به سازمان دهی داده ها و پارامترهای دریافتی از کامپیوتر را انجام دهد که اطلاعات فوق شامل: دستورات مربوط به اندازه کاغذ (A5, A4, A3,…) ،نحوه برخورد با فونتها، نوع عملیات، نوع کاغذ و … است.

فورمتربه منظور انجام عملیات مربوط به طرز صحیح کار می بایست اطلاعات فوق را با اولویت کنار هم و درست دریافت کند. در بیشتر پرینترهای سیاه سفید و پرینترهای رنگی کنترل کننده  (Main Board) قادر به ذخیره کردن درخواستهای مربوط به چاپ در حافظه رم اختصاصی خود است.

با توجه به ویژگی های گفته شده فوق توسط شهر سیستم کنترل کننده قادر به استقرار چندین کار در حافظه بافر خود می باشد پس از مستقر شدن هر درخواست چاپ در حافظه اختصاصی پرینتر امکان پرینت چاپ آنها در زمان خاص خود را فراهم می کند.

لیزر پرینتر: نقش لیزر در پرینترها و دستگاه های کپی  و کیفیت خروجی بسیار حائز اهمیت می باشد.در پرینترهای لیزری قدیمی سیستم لیزر تنها از چهار قسمت تشکیل شده بوند که در آنها یک لنز، یک آیینه قابل حرکت، موتور ویک لیزر داخلی استفاده می شد. لیزر نقطه ها و نوشته های مربوط به صفحه را دریافت و براساس اطلاعات فوق متن و عکس مورد نظر را می سازند، در هرلحظه یک خط افقی پرینت می گردید ، همزمان با حرکت پرتوهای نور برروی استوانه، لیزر یک پالس نوری برای هریک از نقاط مورد نظر جهت چاپ را منعکس می نمود، برای فضاهای خالی پالسی تولید نمی گردید، لیزر نقشی در حرکت پرتوهای نور نداشته و باعث تابش نور ازطریق یک آیینه قابل حرکت است، همزمان با حرکت آیینه توسط مجموعه ای از لنزها نور تابیده میگردید، با تنظیم فاصله بین آیینه و نقاط در زمان تابش نور از بهم ریختگی تصویر پیشگیری می شد.

پرینتر و کپی لیزری صرفا درجهت افقی حرکت می کرد، پس از پیمایش افقی، پرینتر استوانه مربوط را حرکت داده تا زمینه ایجاد خط بعدی توسط پرینتر لیزری فراهم گردد. بعضی از پرینترهای لیزری از مجموعه ای از دیودهای نوری همانند(LED) برای نوشتن محتویات صفحه استفاده می کنند که هر یک از این نقاط دارای نور منحصر به خود هستند.پرینترهای با تکنولوژی گفته شده نسبت به پرینترهایی که از دستگاه لیزری استفاده می نمایند دارای قیمت کمتری هستند.

تونر: یکی از شاخصترین گزینه ها در خرید دستگاه پرینتر لیزری تونر آن پرینتر بوده که در پرینترهای لیزری دارای حجم و کیفیت متفاوتی می باشد.تونر کارتریج یک نوع پودر الکتریکی شارژ شده می باشد که دارای دو عنصر اصلی:رنگ دانه و پلاستیک است.رنگ دانه ها تامین کننده رنگ مورد نیاز پرینتر می باشند که در پرینترهای رنگی تونر پرینتر ۴ رنگ اصلی مشکی، زرد، قرمز و آبی می باشد که در پرینترهای تک رنگ تنها از رنگ مشکی استفاده می شود.رنگ دانه ها با پلاستیک آمیخته می شوند و بدین ترتیب زمانیکه تونر کارتریج از بین غلتک های داغ عبور می نماید، گداخته و حرارت داده می شوند. پودر تونر در یک محفظه بسیار کوچک در داخل یک روکش قابل حرکت toner hopper)) ذخیره می شود.

پرینتر، تونرمورد نیاز خود را از طریق develop unit که نقش تامین کننده دانه تونر از محفظه کارتریج است. Developer یک مجموعه از دانه های مغناطیسی با شارژ منفی است که کار آهنربا (magnet) را انجام می دهد. دانه های فوق به پاک کن فلزی قابل چرخش، متصل خواهند شد. با حرکت میله فوق دانه های مغناطیسی در محفظه گفته شده قرار خواند گرفت. با در نظر داشتن اینکه دانه های مغناطیسی دارای شارژ منفی هستند، تامین کننده دانه ها، دانه های مثبت تونر را جمع آوری خواهد کردو پاک کن، ذرات را تمیز و آنها را برای استوانه می فرستند. تصاویر الکترواستاتیک دارای شارژ منفی بسیار قوی تری نسبت به تامین کننده دانه ها بوده و استوانه شامل ذرات چسبانده شده را از خود دور می کند و در ادامه استوانه در طول برگه حرکت و به موازات آن کاغذ تحت تاثیر یک میدان قرار گرفته توسط سیم detect corona  وتخلیه الکتریکی می شود. در وضعیت بالا تنها عاملی که باعث نگهداری تونر کارتریج بر سطح کاغذ می شود، نیروی جاذبه می باشد. برای چسباندن تونر بر روی کاغذ، باید کاغذ از طریق غلطک های داغ به حرکت درآید. در اکثر پرینترها، developer ،unit drum و toner hopper در یک کارتریج و پک قابل تعویض قرار می گیرند که البته قابل ذکر است که موارد گفته شده امروزه در دستگاههای فتوکپی مانند کپی شارپ، توشیبا، کنون و ریکو مشاهده شده و در گذشته از developer در پرینترهای لیزری استفاده می شده که هم اکنون magnet جایگزین developer شده است.

مزایای مهم یک پرینتر لیزری: در یک پرینتر دقت و سرعت و مقرون بصرفه بودن مهمترین رکن انتخاب آن می باشد. یک لیزر می تواند در حرکت کردن رفت و برگشت خود و انعکاس نور بسیار سریع عمل کند و این عمر باعث شده تا سرعت پرینترهای لیزری نسبت به پرینترهای جوهرافشان به مراتب بالاتر بوده و به ۲یا۳برابر و حتی بیشتر سرعت آنها باشند و این امر باعث شده که قیمت پرینترهای لیزری در قیاس با پرینترهای جوهرافشان بالاتر رفته و این امر نیز باعث کیفیت ساخت بهتر با قطعات متفاوتی در پرینتهای لیزری شده است که البته قابل ذکر است که در مقابل قیمت موادمصرفی پرینترهای لیزری که همان تونر موجود در کارتریج است نسبت به جوهری که در جوهرافشان ها بکار می رود ارزان تر می باشد.

پرینترهای لیزری رنگی: در ابتدا اغلب پرینترهای لیزری بصورت تک رنگ و سیاه سفید بوده اند که به مرور زمان پرینترهای لیزری رنگی نیز متداولی به درخواست کاربران توسط تولید کنندگان با برندهای متفاوت از قبیل hp – brother – canon – sharp – Samsung – Panasonic – Toshiba – Ricoh  و …. ساخته شده اند.عملکرد پرینترهای لیزری رنگی در بیشتر موارد مشابه پرینترهای لیزری تک رنگ می باشد. یکی از عمده ترین تفاوتها بین این دو نوع از پرینتر نحوه انجام فرآیند پرینت با توجه به رنگی بودن عکس می باشد. پرینترهای لیزری رنگی برای انجام فرآیند مربوط از چهار رنگ متفاوت استفاده می کنند که در هر قسمت یکی از رنگ های آبیC، قرمزM، زردY ومشکیK استفاده می گردد که با ترکیب این ۴رنگ اصلی می توان مجموعه ای گسترده ای از طیف رنگ های متفاوت توسط پرینتر تولید کرد.در برخی از پرینترها از یک درام مرکزی استفاده می شود و در برخی دیگر برای هر رنگ ۱عدد درام مجزا در پرینتر تعبیه می شود مانند پرینترهای Brother و همچنین این قضیه در مورد لیزر پرینترهای لیزری رنگی نیز صدق می کند که می توان از یک لیزر مرکزی یا برای هر کارتریج از یک لیزر متفاوت استفاده کرد.

پرینترهای جوهرافشان: در پرینترهای جوهرافشان برخلاف پرینترهای لیزری از لیزر، درام، دولوپر، مگنت و هیتر و …. استفاده نمی شود و جایگزین این قطعات در پرینترهای جوهرافشان قسمتهایی مانند هد، اینکودر و … شده است.

هد پرینتر جوهرافشان: در پرینترهای جوهرافشان مهمترین و آسیب پذیرترین قسمت پرینتر هد چاپگر می باشد که این هد دارای مجموعه ای از نازل ها و سوراخهای ریزی است که توسط قسمتهایی که به آنها افشانک گفته می شود قطرات بسیار ریز جوهر را بر روی کاغذ بخش می نماید.

فورمتر: همانند پرینترهای لیزری یکی از مهمترین قسمت های پرینتر قسمت پردازنده و برد اصلی پرینتر می باشد که قلب دستگاه نامیده می شود و تمامی عملیات و خواسته ها از کامپیوتر به  Main board ختم می شود که این برد دستورات لازم را به تمامی قسمتهای پرینتر اعمال می کند.

کارتریج پرینتر و جوهر کارتریج: در برندها و شرکتهای متفاوت ساخت پرینتر کارتریج های متفاوتی با حجم زیاد یا کم استفاده می شود که حتی در پرینترهای متفاوت جوهرافشان بالعکس لیزری رنگی از تعداد کارتریج های مختلف استفاده می شود در برخی  یک عدد کارتریج که درون آن از چهار رنگ اصلی استفاده می شود و در برخی از یک رنگ مشکی و ۱کارتریج دارای سه رنگ استفاده می شودو…

Power (منبع تغذیه): تمامی پرینترها دارای منبع تغذیه منحصر به خود هستند، البته در بعضی برندهای پرینتر از یک پاور یکسان استفاده می شود.منبع تغذیه اولین قسمت پرینتر است که با دنیایی از خارج از پرینتر که همان برق است برای روشن شدن تمامی قسمتها اتصال پیدا می کند.

موتور: در پرینترهای جوهرافشان موتوری بنام stepper وجود دارد که باعث حرکت سیستم هد در طول کاغذ می شود. بعضی از پرینترها دارای یک نوع خاص موتور برای استاپ کردن هد در مدت زمانیکه پرینتر کاربردی ندارد موجود می باشد.

تسمه: هد دستگاه در پرینترهای جوهرافشان توسط یک عدد تسمه به موتور stepper متصل است که عملیات حرکت دادن هد را راحت تر انجام می دهد و توسط میله ای که مابین این دو هستند هد بر روی میله حرکت میکند تا دچار لغزش نشود. در برخی نیز نواری بنام اینکودر بکار رفته است که وظیفه تشخیص هد را دارد.

کاست پرینتر: سینی یا همان مخزن کاغذ محلی برای گذاشتن کاغذهای ورودی به پرینتر می باشد که تعداد کاغذی که در این کاست ها می توان قرار داد در پرینترهای مختلف متفاوت می باشد.

چرخ دنده ها، موتوروغلتک ها: با استفاده از مجموعه ای از چرخ دنده ها، موتور و کاغذکش پرینتر(pickup) کاغذهای موجود در کاست پرینتر با دستور مین برد به داخل پرینتر برای عملیات چاپ هدایت می شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *