پرینترها و ویژگی های بارز و مهم یک پرینتر:

شرکت شهرسیستم از اساسی ترین ویژگی های پرینتر که در هنگام خرید باید به آن توجه کرد را به موارد زیر تقسیم بندی کرده است:

کیفیت چاپ وپرینت: تقریبا کلیه پرینترها از قبیل لیزری تک رنگ و رنگی کیفیت بسیار بالایی دارند و همچنین اشکال هندسی، نمودارها وتصاویر گرافیکی تک بعدی و دو بعدی را بصورت کامل با رزولوشن بالا چاپ می کنند که لازم به ذکر است که به هرحال کیفیت پرینت و چاپ عکس توسط پرینترهای جوهرافشان بخصوص در پرینترهایی که از۶رنگ یا ۸رنگ تشکیل شده اند از این نوع چاپگرهای لیزری بالاتر می باشند که با استفاده از کاغذ مخصوص گلاسه برای پرینتر جوهرافشان کیفیت چاپ عکس به مراتب بالاتر می رود.اما در مورد کلمه و متن دقیقا این قضیه بالعکس بوده و دقت پرینتر لیزری از پرینتر جوهرافشان به مراتب بالاتر می باشد این دلیل بخاطر تفاوت در مواد مصرفی یا همان کارتریج پرینترها می باشد، که درپرینترهای لیزری از تونر و در پرینترهای جوهرافشان از رنگ استفاده می شود.

سرعت پرینت و چاپ: یکی دیگر از موارد مهم برای انتخاب یک چاپگر و پرینتر مناسب افزایش سرعت پرینتر بشمار می رود. به تعداد برگه هایی که پرینتر قادر به چاپ آن در دقیقه می باشد را سرعت پرینتر می گویند. یکی از مهمترین گزینه های مورد نظر کارخانه های تولید پرینتر برای حذف نمودن رقبای دیگر کارخانجات افزایش سرعت پرینترها است تا بتوانند جوابگوی نیاز مشتریان باشند.سرعتی که تولیدکنندگان برروی آن گرایش بیشتری دارند و آنرا بعنوان یکی از گزینه های مهم پرینتر عنوان می کنند صرفا به چاپ اسناد متنی ساده و یا سرعت پرینت در حالت فرضی پیش نویس می باشد.مدت زمان ارسال اطلاعات در این محاسبات عددی برای پرینترها در نظر گرفته نمی شود که خود البته از نظرخیلی از کاربران این مسئله حائز اهمیت می باشد، لازم به ذکر است سرعت اعلام شده توسط کارخانه تولید پرینتر با میزان استفاده کاربر برابر نبوده و معمولا به ۲یا۳برابر زمان بیشتری نیاز دارد، بطور مثال در پرینترهای جوهرافشان تولیدکنندگان، سرعت آنرا بین ۴تا۲۲صفحه در پرینترهای مختلف اعلام کرده در حالیکه عدد اعلام شده توسط کاربر۲تا۱۰برگ در دقیقه می باشد، این در حالی است که تولیدکنندگان نوع دیگری از پرینتر، سرعت پرینت را بین ۲تا۱۵صفحه در دقیقه اعلام کرده اند در حالی که عدد اعلام شده توسط مشتری ۱تا۶برگ پرینت کاهش یافته است، که البته این حالت تنها مربوط به پرینترهای جوهرافشان نبوده و در رابطه با پرینترهای سوزنی، حرارتی و لیزری تک رنگ و رنگی نیز صادق است. در تحقیقات انجام شده توسط محققین در این رابطه پرینترهای لیزری تک رنگ سرعتی معادل ۱۲تا۳۲صفحه  در دقیقه تخمین زده شده در حالیکه این سرعت تقریبا به یک دوم صفحات اعلام شده تنزل یافته است و این باعث کاهش کیفیت تصاویر تا حدودی می باشد.

دقت پرینتر: پرینترهای سوزنی نسل اولیه پرینترهای آنالوگ بشمار میروند که از آنها نسبت به پرینترهای لیزری و پرینترهای جوهرافشان توقع زیادی نمی توان داشت، پرینترهای جوهرافشان در حالت نرمال دارای دقتی بین ۶۰۰تا ۴۸۰۰ dpi یا همان نقطه بر اینچ می باشند، دقت پرینت در پرینترهای امروزی بالاتر از عدد فوق رسیده که نیاز کاربران برای کیفیت بالای عکس را به مراتب تامین کرده است. بهترین روش نتیجه گیری از کیفیت یک پرینتر روئیت خروجی آن می باشد که عکس مورد نظر بر روی سیستم را می توان با چاپ عکس خروجی مقایسه نمود. پرینترهای لیزری تک رنگ دارای دقت ۶۰۰در۶۰۰یا۱۲۰۰در۱۲۰۰نقطه در اینچ ((dpi می باشند و این عدد در پرینترهای لیزری رنگی به دو برابر پرینترهای لیزری تک رنگ می رسد که البته قابل ذکر است که سرعت پرینت با افزایش کیفیت چاپ نیز کاهش می یابد که دقت فوق برای پرینت اشکال هندسی و گرافیکی و نمودارها ومتون ساده بسیار مناسب می باشد.

امکانات جانبی: درپرینترهای سوزنی امکانات بخصوصی تعبیه نشده است ضمنا اکثر این پرینترها با نسل قدیم کامپیوترها و سیستم های عامل قدیمی با پورت غیر از USB سازگار می باشند و در این پرینترها قابلیت اتصال به شبکه دیده نمی شود. اکثر چاپگرهای جوهرافشان امکانات یکسانی را دارا می باشند که دارای حداقل حافظه بافر هستند که در پرینترهای جوهرافشان قابلیت اتصال به شبکه دیده نمی شود و تعداد معدودی از تولیدگان اقدام به ارائه پرینترهای جوهرافشان با کاربرد تجاری نموده اند که دارای امکانات بیشتری نظیر:  کاست اضافه، امکان اتصال به شبکه، رم و حافظه بیشتر، Wi-Fi  وقابلیت چاپ بر روی سی دی و تعبیه پورت USB  برای قرار دادن فلش می باشد را اضافه نموده اند. پرینترهای لیزری تک رنگ قادر به نگهداری ۱۰۰ برگ تا ۱۰۰۰ برگ در کاست خود که مخزن ورودی کاغذ می باشد را دارند. پرینترهای لیزری رنگی معمولا توانایی نگهداری ۱۵۰ تا ۱۶۰۰ برگ در مخزن خود را دارند. برروی پرینترهای لیزری امکان نصب کاست یا همان کاغذ به منظور بالا بردن تعداد برگه ها تا ۶۰۰۰ برگ نیز وجود دارد، بیشتر پرینترهای لیزری دارای حداقل ۸ مگابایت حافظه داخلی می باشند، که بالابردن میزان حافظه پرینتر امکان چاپ همزمان تعداد صفحات بیشتری را در اختیار کاربر قرار خواهد داد. میزان بافر پرینتر برای کاربرانی که حجم کار و عملیات و محتویات آنها زیاد می باشد تا ۶۴ مگابایت نیز توصیه می شود.

قیمت پرینت تمام شده:  کارتریج ها در پرینترهای جوهر افشان از قیمت بالایی برخوردار بوده و معمولا قیمت هر عدد از کارتریج های جوهر افشان بین ۳ دلار تا ۴۸ دلار می باشد، معمولا کارتریج هایی که دارای قیمت پایین تر و مناسب تری می باشند از مخزن کوچکتر و جوهر کمتری برخوردار هستند. هر کارتریج قادر به چاپ ۵۰ تا ۹۰۰صفحه پرینت می باشد. لازم به ذکر است در زمانیکه سعی در انتخاب پرینترهای جوهر افشان را داریم قیمت تمام شده هر صفحه پرینت تک رنگ و رنگی را با توجه به عمر مفید دستگاه محاسبه کرده و از آن به عنوان مهمترین پارامتر در تصمیم گیری خود استفاده کنیم. اکثر تولیدکنندگان استفاده از کارتریج های با کیفیت بالا که همان کارتریج فابریک کارخانه می باشد را توصیه می کنند ضمنا کارتریج های اصلی خود دستگاه از کاتریج های معمولی کمی گرانتر هستند و همین امر موجب استفاده از کارتریج های معمولی شده است که بدیهی است در چنین شرایطی هزینه پرینت هر برگ به مراتب پایین تر خواهد بود.

کارخانه های تولید کننده پرینتر مانند اپسون، کنون، اچ پی و برادر کارتریج هایی را وارد  بازار کرده اند که هررنگ داراری کارتریج انحصاری محصولات خود می باشند.در راستای کاهش هزینه های کاربران  بعضی از انواع پرینترها کارتریج های قابل شارژ تولید کرده اند. پرینتر های لیزری رنگی از یک نوع تونر کارتریج جداگانه برای هررنگ استفاده می نمایند( در پرینتر های لیزری رنگی تنها از چهار رنگ اصلی که مشکی ، زرد، آبی و قرمز هستند استفاده می شود) قیمت کارتریج های لیزری رنگی نسبت به کارتریج های جوهر افشان بسیار بالاتر می باشند اما با توجه به حجم بالاتر جوهر که همان تونر برای پرینترهای لیزری است قیمت تمام شده هر پرینت بر روی برگه تفاوت چندانی با پرینترهای جوهرافشان نمی کند چرا که پرینترهای لیزری قادر به پرینت ۴۰۰صفحه تا۹۰۰۰صفحه را دارند چه بسا هزینه تمام شده در پرینترهای لیزری رنگی از پرینترهای جوهرافشان پایین تر بوده، که تمامی صحبتهای گفته شده توسط شهرسیستم زمانی صحت پیدا می کند که تنها از کارتریج های اورجینال ساخته شده توسط تولیدکنندگان استفاده شود و شارژکردن و خریداری کردن از شرکت های چینی که کارتریج های غیراورجینال با کیفیت پایین تر را وارد بازار ایران کرده اند استفاده نشود، به هرحال تصمیم در مورد استفاده صحیح از پرینتر و خرید کارتریج اورجینال و غیراورجینال یا شارژکردن کارتریج ها به عهده خوده مشتری می باشد و این اطلاعات صرفا جهت بالابردن اطلاعات کاربر در نظر گرفته شده است.

چاپ عکس: از پرینترهای سوزنی و حرارتی نمی توان برای چاپ عکس استفاده کرد اما در پرینترهای بخصوص جوهرافشانی که قابلیت چاپ عکس را با کیفیت مناسب دارا هستند از یک پورت اختصاصی USB بمنظوراتصال مستقیم دوربین های دیجیتالی به پرینتر استفاده می کنند که با استفاده از این پورت مخصوص دوربین دیجیتالی بصورت مستقیم به چاپگر متصل می شود و نیاز کاربر به داشتن کامپیوتر را برطرف می کند ضمنا این کار با استفاده از کاغذ گلاسه مخصوص کیفیت مطلوبی از چاپ عکس را به مشتری می دهد.

وزن وحجم پرینتر: پرینترهای موجود در بازار از لحاظ وزن و حجم متفاوت بوده و در مورد استفاده کاربر و قابلیت جداگانه پرینتر بصورت مختفی دسته بندی می شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *